Jak pokazują badania Polacy niezbyt chętnie odwiedzają gabinety seksuologów. Swoje problemy najczęściej chowają pod łóżko. Głównym powodem takiej sytuacji jest panujące wokół tematu seksu tabu. Dodatkowo NFZ nie refunduje usług seksuologa, z wyłączeniem wyjątkowych przypadków.
Jeszcze około 30 lat temu kobiety praktycznie w ogóle nie pojawiały się w gabinetach seksuologów. Te czasy jednak już minęły i obecnie jeśli w związku pojawia się problem, kobiety częściej próbuję znaleźć rozwiązanie. W przypadku mężczyzn chodzi głównie o zaburzenia potencji, które dzisiaj pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, z kolei u kobiet o brak ochoty na intymne zbliżenia. Do innych - często występujących u płci męskiej - problemów należą: uzależnienie od seksu oraz perwersje. U płci żeńskiej są to natomiast zaburzenia orgazmu oraz dyspareunia czyli bolesność podczas odbywania stosunku.
Przed wizytą w gabinecie
Zanim wybierzemy się do seksuologa warto zacząć o przeprowadzenia małego wywiadu. Dzięki temu zyskamy pewność, że mamy do czynienia z lekarzem specjalistą seksuologiem lub psychologiem seksuologiem posiadającym certyfikat seksuologa klinicznego. Taki dokument wydaje Polskie Towarzystwo Seksuologiczne lub Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej.
Informacji o specjalistach można poszukać między innymi na specjalistycznych portalach czy tematycznym forum z opiniami innych pacjentów.
Pierwsze spotkanie z seksuologiem
Podczas pierwszej wizyty seksuolog zwykle najpierw pyta o powód naszej wizyty, następnie możemy się spodziewać pytań o nasz stan zdrowia oraz przyjmowane leki, samopoczucie psychiczne, wiek rozpoczęcia współżycia czy liczbę partnerów. Aby pacjenci nie czuli się zaskoczeni ilością pytań, niektórzy seksuolodzy przekazują do wglądu wydrukowaną listę pytań, które na spokojnie można przemyśleć.
USG w Kielcach? Wykonasz je tutaj! ---> www.usg-kielce.pl
Przebieg wizyty
W pierwszej kolejności lekarz seksuolog bada pacjenta czyli ogląda organy płciowe. W przypadku gdy stwierdzi on, że źródłem problemu pacjenta jest przyczyna fizyczna może przepisać lekarstwo. Oprócz tego może zaproponować metody treningowe, np. przy dyspareunii będzie to wprowadzanie do pochwy specjalnych rozszerzaczy, a w późniejszym etapie leczenia wibratora.
Warto tu dodać, że pacjentka powinna być uprzedzona o tym, czego ma się spodziewać, a dodatkowo musi wyrazić zgodę na daną terapię.
Jeżeli przyczyna problemu pacjenta tkwi w psychice, rozwiązania może poszukać u psychologa seksuologa. W przypadku tego specjalisty w grę nie wchodzi przepisywanie leków, nie wolno mu także fizycznie badać pacjenta.
Musisz czuć się komfortowo!
Podczas spotkań z seksuologami lub osobami, które podają się za takich specjalistów warto słuchać własnych odczuć. W sytuacji, kiedy nie czujemy się bezpiecznie i naturalnie oraz nie ma to związku z początkowym onieśmieleniem rozmową o sprawach związanych z naszym życiem intymnym najlepiej jest poszukać pomocy u innego specjalisty.
www.usg-kielce.pl |
Polecamy
Najnowsze
Instrukcja współżycia
Coaching to coraz popularniejsza metoda szkolenia. Dzięki niej można nauczyć się wykorzystywać własny potencjał i zdolności. Na rynku... [...]