Czym zajmuje się specjalista z dziedziny seksuologii?

Seksuolog to specjalista seksuologii, do którego warto wybrać się w przypadku problemów związanych z seksulaną sferą naszego życia. Chociaż wiele osób ma opory przed wizytą w gabinecie tego specjalisty, to w rzeczywistości nie ma czego się obawiać! Podpowiadamy, z jakimi problemami warto wybrać się do seksuologa i jak wygląda wizyta.

Seksuolog specjalizuje się w interdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy dotyczącej płciowego życia człowieka zwanej seksuologią. Ten specjalista już przy rozpoczynaniu przez nas współżycia może udzielić istotnych porad. Jest to ważne, ze względu na fakt, że ten "pierwszy raz" ogrywa znaczącą rolę w naszym późniejszym życiu seksualnym. Seksuolog pomoże także w przypadku gdy mamy problemy ze wzwodem lub osiągnięciem orgazmu. Ponadto udzieli konsultacji w zakresie anatomii, higieny intymnej czy zapobiegania ciąży. Pomoże również, gdy borykamy się z problemem akceptacji orientacji seksualnej czy określenia własnej tożsamości płciowej.

Jakie problemy powinny skłaniać do wizyty u seksuologa?
Wśród wskazań do wizyty u seksuologa można wymienić zaburzenia popędu seksualnego, brak orgazmu (anorgazmia) lub trudności w jego osiągnięciu, zaburzenia erekcji (zanikająca, niepełna, brak erekcji), zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony lub brak wytrysku), bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia) czy niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica). Z seksuologiem warto skonsultować także uzależnienie od seksu (seksoholizm), trudności z określeniem swojej orientacji seksualnej oraz problemy z tożsamością płciową czyli transseksualizm.
Warto dodać, że gdy chcemy zasięgnąć bezpłatnej porady z zakresu seksuologii, najpierw powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i od niego wziąć skierowanie do specjalisty seksuologa.

Dlaczego warto odwiedzić seksuologa?
Dzięki wizycie u tego specjalisty dowiemy się, czy nasze intymne problemy wywoływane są przez czynniki psychiczne czy anatomiczne, np. przez nieprawidłowe funkcjonowanie jakiegoś narządu. Mimo, że taka wizyta może być stresująca dla pacjenta ze względu na towarzyszące tematyce seksu poczucie wstydu, uprzedzenia czy stereotypy, to jednak warto przełamać swoje obawy. Pamiętajmy, że o satysfakcjonujące życie seksulne powinniśmy dbać tak samo jak o inne sfery naszej egzystencji. Nieudane współżycie prowadzi w konsekwencji do negatywnych przeżyć i frustracji, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowaniu naszego organizmu oraz psychiki.

Przebieg wizyty w gabinecie seksuologa
Pierwsze spotkanie z seksuologiem rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, podczas którego lekarz pyta o problemy dotyczące życia erotycznego, ogólny stan zdrowia oraz przebyte choroby czy urazy. Nasze odpowiedzi są kluczowe dla postawienia diagnozy, ponieważ wiele schorzeń ogólnych, jak np. cukrzyca czy regularne przyjmowanie leków może mieć negatywny wpływ na jakość życia seksualnego. Po rozpoznaniu przyczyn problemów seksuolog zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.