Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Mimo, że w dzisiejszych czasach seks przestaje być tematem tabu, to jednak niewielu z nas potrafi otwarcie mówić o problemach związanych z tą intymną sferą życia. Dlatego właśnie spotkanie z seksuologiem bywa trudne. Dowiedz się, na czym polega wizyta w gabinecie seksuloga!

Pierwsza wizyta u seksuologa może być bardzo stresująca dla pacjenta. Zwykle mają na to wpływ nasze uprzedzenia, stereotypy, obawy czy błędne przekonania dotyczące seksualności. Warto jednak być świadomym tego, że spotkanie z seksuologiem stwarza wyjątkową możliwość stawienia czoła wszystkim intymnym problemom i ich skutecznego rozwiązania.

Na co nastawić się podczas wizyty u seksuologa?
Bez względu na podstawową specjalizację seksuologa, którą może być psychiatria, ginekologia czy interna, u każdego trzeba przygotować się do udzielenia wywiadu. Wywiad koncentruje się na odpowiedziach na specjalistyczne pytania, które w tym przypadku dotyczą seksualności. Dzięki takiej wstępnej rozmowie specjalista będzie mógł w pełni zrozumieć nasze problemy zarówno pod względem biologiczno-medycznym, psychologicznym, społecznym, jak również dotyczącym relacji seksualnej czy partnerskiej.

Na jakie pytania powinniśmy się przygotować?
Fachowy specjalista podczas wywiadu powinien zadać pacjentowi szereg pytań, istotnych dla zdiagnozowania problemu. Spyta się więc o nasz stan zdrowia i przyjmowane leki, samopoczucie psychiczne. Z pewnością poruszy temat wcześniejszych i obecnych związków intymnych, naszych doświadczeń seksulanych oraz przekonań na temat spraw seksu i płci. Powinniśmy także przygotować się na pytania o orientację seksualną, nasze poczucie płci oraz rozwój seksualny i rozwój osobowości.

Czego jeszcze możemy się spodziewać?
Następnym ważnym elemnetem wizyty jest badanie somatyczne. Należy jednak zaznaczyć tutaj, że postępowanie będzie uwarunkowane podstawową specjalnością lekarza – seksuologa. W przypadku, gdy pacjentem jest kobieta, a lekarz ginekologiem, może wykonać takie badanie. U mężczyzny tego typu badania może podjąć się urolog. Z kolei jeżeli naszym seksuologiem jest psychiatra, który specjalizuje się w badaniu stanu psychicznego oraz rozwiązywaniu problemów o podłożu psychologicznym związanych z seksualnością, zapewne skieruje nas do właściwego specjalisty celem uzyskania pełnego spojrzenia na problem.
Ponadto możemy spodziewać się również zaproponowania przeprowadzenia wybranych badań biochemicznych, np. poziomu cukru oraz hormonalnych jak np. poziomu testosteronu, z krwi. Niekiedy zlecane są także takie badania jak EKG, USG naczyń członka, MRI czy EEG.
Dodatkowo lekarz może przeprowadzić badanie testowe w postaci kwestionariusza do wypełnienia.
Podsumowując warto pamiętać, że każdy z nas ma prawo do szczęśliwego życia intymnego, a
potrzeby seksualne są naturalne i nie powinny być powodem do wstydu, poczucia winy czy wycofania. Gabinet seksuologa to bezpieczne miejscem, w którym możemy znaleźć wyjaśnienie, wyrozumiałość i rozwiązanie ewentualnych problemów.

Masz problemy ze zdrowiem ? szukasz dobrego specjalisty ? skorzystaj z zabiegi chirurgiczne w Kielcach

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.