Pierwsza wizyta u seksuologa - czego się spodziewać?

Seks to zdrowie, więc gdy pojawiają się problemy nie chowaj ich pod dywan. Chociaż podjęcie decyzji o wizycie u seksuologa bywa trudna to jednak warto! Spotkanie ze specjalistą daje szansę na skuteczne rozwiązanie seksualnych kłopotów.

Problemy natury seksualnej należą do tych szczególnie wstydliwych. Większość z nas woli udawać, że ich nie ma i czekać aż same przejdą. Na opory przed szukaniem pomocy u seksuologa duży wpływ ma również brak edukacji seksualnej oraz wciąż obecne w świadomości społecznej tabu związane z seksualnością. A przecież, niewyjaśnione problemy seksualne mogą niszczyć relacje i odbierać radość bycia z drugą osobą. Ponadto im wcześniej zaingerujemy i podejmiemy leczenie, tym większa szansa, że problem zostanie rozwiązany. Dzięki poniższym informacjom dowiesz się, jak wygląda pierwsza wizyta i że naprawdę nie ma się czego bać!

Przebieg wizyty w gabinecie seksuologa
Pierwsze spotkanie z seksuologiem to zazwyczaj spotkanie konsultacyjne, w trakcie którego pacjent przedstawia powody zwrócenia się o pomoc. Następnie seksuolog przeprowadza wywiad, który ma na celu ustalenie przyczyny problemów, określenie najlepszej metody i okresu terapii czy leczenia. Podczas wizyty więc powinniśmy nastawić się na pytania o nasz rozwój psychoseksualny, związki z byłymi i aktualnymi partnerami oraz doświadczenia erotyczne. Istotne jest to, żeby pacjent dokładnie opisał problem, który stał się powodem wizyty. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zupełnie się otworzyć i odpowiedzieć na każde pytanie, powiedzmy o tym seksuologowi. Warto pamiętać, że to pacjent wyznacza granice otwartości i nie musi robić nic wbrew sobie. Czasem lepiej odłożyć ten trudny intymny temat do momentu, kiedy poczujemy się bezpiecznie. Ze względu na to, że niektóre problemy seksualne mogą być związane ze stanem zdrowia, specjalista zapewne poruszy także temat przebytych chorób, schorzeń, przyjmowanych leków czy uzależnień. W przypadku, gdy naszym seksuologiem jest psycholog, który nie może przeprowadzać żadnych badań fizykalnych, zleci dodatkowe konsultacje z właściwym specjalistą, np. urologiem czy ginekologiem.

Co może i czego nie może seksuolog?
To, jak seksuolodzy powinnni postępować wobec pacjentów jest regulowane przez Kodeks Etyki Lekarskiej (dotyczy lekarzy), Kodeks Etyczno – Zawodowy Psychologa oraz Kodeks Etyczny Word Association For Sexology. Seksuolog nie może wykorzystywać technik, które nie są naukowo uzasadnione. Profesjonalny specjalista z zakresu seksuologii w swojej praktyce powinien bazować na podstawach naukowych i nie dostosowywać obowiązujących klasyfikacji chorób i zaburzeń oraz celów terapii do osobistego systemu wartości, światopoglądu lecząc pacjentów na przykład z homoseksualizmu. Wśród obowiązków zawodowych seksuologów jest także ciągła aktualizacja wiedzy oraz konsultowanie swojej pracy z innymi specjalistami. Seksuolodzy są zobowiązani do zachowywania tajemnicy zawodowej, a są nią objęte wszystkie informacje, które specjalista otrzymuje od swoich pacjentów. Ponadto seksuolog nie może uczestniczyć w doświadczeniach seksualnych pacjenta.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.