Seksulog seksuologowi nie równy!

Czy seksuolog zawsze oznacza tego samego specjalistę? Okazuje się, że zostać nim można na dwa całkiem różne sposoby. Nie chcesz trafić na zwykłego oszusta, sprawdź kto może pracować jako seksuolog?

Uszczypliwi potrafią wymienić aż trzy kategorie seksuologów: lekarz specjalista seksuolog psycholog seksuolog i "seksuolog samozwaniec". Ten ostatni nie posiada żadnych formalnych kwalifikacji, ale sądzi, że posiada rozległą wiedzę na temat seksu, która daje mu prawo do udzielania porad. Dzięki informacjom zawartych w poniższym artykule unikniesz wizyty u pseudo seksuologa!

Lekarz seksuolog
To specjalista, który uprawnienia do wykonywania zawodu seksuologa nabywa dzięki ukończeniu studiów medycznych. Zwykle najpierw staje się on specjalistą w jednej z podstawowych dziedzin, np. ginekologii, psychiatrii czyli neurologii, a później dodatkowo kończy dwuletnią specjalizacją z seksuologii. Tym samym taki specjalista może być jednocześnie seksuologiem jak i ginekologiem czy psychiatrą.

Seksuolog kliniczny
Seksuologiem może być również absolwent studiów psychologicznych, w ramach których ukończył także specjalizację z seksuologii. Taka osoba dodatkowo musi przejść specjalne szkolenie, w ramach którego uczestniczy w kilku kursach oraz stażach, a następnie zdaje egzamin państwowy. Dzięki temu można uzyskać tytuł seksuologa klinicznego. Warto jednak zaznaczyć, ż w odróżnienu od lekarza seksuologa, psycholog nie może fizycznie badać pacjentów i przepisywać im leków.

Pseudo seksuolog
Sami specjaliści przyznają, że spore grono absolwentów psychologii skraca sobie długą drogę zdobywania specjalizacji i po skończeniu studiów samowolnie mianuje się seksuologiem. Na niekorzyść pacjenta działa fakt, że nie istnieją żadne przepisy, które sprawowałyby kontrolę nad takimi nieuczciwymi praktykami.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?
Opinii o seksuologach można poszukać na forum czy specjalistycznych portalach. Dobrym rozwiązaniem jest także tzw. "poczta pantoflowa". Jeżeli ktoś z naszych bliższych lub dalszych znajomych korzystał z usług seksuologa i nie utrzymuje tego w tajeminicy może zdać się na jego rekomendację. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę w konkretnym gabinecie, najpierw dobrze jest sprawdzić jeszcze czy na pewno specjalista posiada certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Taki dokument stanowi potwierdzenie, że specjalista faktycznie może określać się mianem seksuologa, że ukończył wszystkie wymagane długoletnie kursy i szkolenia, odbył staż i przeszedł własną terapię. Warto również zaznaczyć, że seksuolodzy, podobnie jak innych terapeuci, zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej. Ceny wizyt u seksuologa są zróżnicowane i mogą się wahać od stu do kilkuset złotych. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z terapii bezpłatnej dostępnej np. w ramach NFZ lub tej oferowanej przy różnych organizacjach pozarządowych czy stowarzyszeniach.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać

biopsja Kielce ul. Rzepichy 16