Seksuolog - terapeuta czy lekarz?

Jak pokazuje praktyka lekarz seksuolog i psycholog współgrają ze sobą. Podczas konsultacji psycholog może zalecić nam także konsultacje z lekarzem, natomiast lekarz seksuolog może nas skierować na wizytę u psychologa, by ten sprawdził czy nasze intymne problemy mają podłoże psychiczne.

Na satysfakcjonujące życie seksualne wpływa wiele czynników, zarówno biologicznych, jak i psychologicznych. W przypadku, gdy czujemy, że źródło naszych problemów tkwi w psychice warto udać się w pierwszej kolejności do psychologa, z kolei kiedy nasze kłopoty sprawiają nam fizyczne trudności pierwsze kroki skierujmy do lekarza. Nie zawsze jednak jest to tak oczywiste, bowiem niekiedy fizyczny problem może być związany z trudnymi przeżyciami. Sprawdź, kiedy udać się do psychologa, a kiedy do lekarza?

Lekarz seksuolog
To specjalista zajmujący się głównie zaburzeniami o podłożu biologicznym. Warto jednak zaznaczyć, że zakres jego usług może być znacznie obszerniejszy w zależności od posiadanych kompetencji. Lekarz jest uprawniony do zlecenia pacjentowi odpowiednich badań diagnostycznych w ramach NFZ, może również wypisać receptę na leki mające na celu wsparcie terapii. Pomoże w leczeniu zaburzeń seksualnych, tj. zaburzenia podniecenia, zaburzenie wzwodu, zaburzenia popędu seksualnego, ból podczas stosunku, a także innych, których przyczyną mogą być nieprawidłowości w biologicznym funkcjonowaniu organizmu. Jednak tego typu zaburzenia mogą występować również w przypadkach, w których przyczyną nie są choroby krążenia, problemy hormonalne czy neurologiczne. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, czy źródłem problemów nie jest psychika.

Psycholog - specjalista z seksuologii
Specjalizuje się w sferze seksuologii człowieka i dzięki swoim kompetencjom może pomóc osobom z problemami seksulanymi o podłożu psychologicznym. To właśnie w psychice zarówno kobiety, jak i mężczyzny, leży większość problemów natury intymnej, np. w nastawieniu do własnej seksualności, w stosunku względem seksualności wyniesionym z domu, w negatywnych emocjach związanych ze współżyciem z drugą osobą. Innym często diagnozowanym powodem niektórych zaburzeń, np. braku wzwodu, jest przyzwyczajenie się do określonego rodzaju bodźca, masturbacji. W takiej sytuacji praca z psychologiem jest szczególnie zalecana. Ponadto, w niektórych przypadkach kłopoty w sferze seksualnej związane są z zaburzeniami lękowymi czy depresyjnymi. Bywa również tak, że problemy intymne stanowią tylko "objaw", którego źródło tkwi zupełnie gdzie indziej. Dlatego psycholog seksuolog jest nieocenionym wsparciem w radzeniu sobie z problemami natury seksulanej.
Dodatkowo wizyta u psychologa może być niezwykle pomocna dla osób, które nie akceptują swoich potrzeb czy fantazji seksualnych oraz tych, które mają kłopoty w komunikowaniu się z partnerem w kwestiach intymnych, np. nie potrafią rozmawiać z bliską osobą o swoim potrzebach. Natomiast osoby homoseksualne czy transseksualne mogą skorzystać z pomocy psychologa, aby łatwiej radzić sobie ze specyficznymi trudnościami spowodowanymi posiadaną tożsamością seksualną.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.