Wbrew powszechnej opinii seksuologia nie zajmuje się wyłącznie samym seksem. Tak naprawdę jest to specjalizacja, która integruje w sobie wiedzę medyczną z biologiczną, psychologiczną, socjologiczną czy etyczną. Wizyta w gabinecie seksuologa może nie tylko pomóc w rozwiązaniu problemów sfery seksualnej, ale wpłynąć na poprawę jakości życia w ogóle. Dowiedz się, komu i kiedy jest potrzebny seksuolog!
Kliknij! ---> www.usg-kielce.pl
Kim wogóle jest seksuolog? To zwykle lekarz, który ukończył specjalizację drugiego stopnia w zakresie seksuologii i zdał egzamin państwowy, uprzednio zaliczając wszystkie potrzebne kursy. Seksuologią może zajmować się także psycholog, który przejdzie odpowiednie przeszkolenie. Kwalifikacje w tej dziedzinie może zdobyć poprzez ukończenie programu specjalizacyjnego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne i uzyskanie certyfikatu seksuologa klinicznego. Należy jednak zaznaczyć, że seksuolog-psycholog nie może jednak przeprowadzać badania pacjenta, zlecać wykonania badań specjalistycznych oraz ich interpretować, a także aplikować leków.
Jak znaleźć seksuologa?
Obecnie na terenie całej Polski można znaleźć około 150 praktykujących specjalistów seksuologów, jednak ich liczba wciąż jest relatywnie niewielka w stosunku do potrzeb. W wojewódzkich oddziałach NFZ dostępny jest wykaz placówek, które posiadają podpisane umowy na usługi świadczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zawsze jest także możliwość wybrania się do prywatnego gabinetu, jednak w takim przypadku koszt wizyty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Kto potrzebuje specjalisty seksuologa?
W przeważającej liczbie przypadków pacjentami gabinetu seksuologa są mężczyźni. Jednak zarówno pacjenci płci męskiej, jak i żeńskiej przychodzą z bardzo różnymi problemami. Te trudności można podzielić na kilka grup, wśród których znajdują się czynnościowe zaburzenia sprawności seksualnej oraz zaburzenia seksualne, których przyczyna tkwi w określonych problemach zdrowotnych pacjenta, np. cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym czy chorobie neurologicznej. Kolejną grupę stanowią problemy wypływające z zakorzenionych głęboko w naszym społeczeństwie stereotypów, które skutecznie blokują odczuwanie satysfakcji z seksu i mają negatywny wpływ na więzi emocjonalne w relacjach partnerskich. Oddzielną grupę stanowią również problemy, które wynikają z nietypowych potrzeb seksualnych czy dewiacji uniemożliwiających zbudowanie trwałego i zgodnego związku partnerskiego.
Nie bój się wizyty w gabinecie!
Nawet długotrwała izolacja nie przekreśla możliwości posiadania satysfakcjonującego życia seksualnego w przyszłości. Wiele osób obawia się pierwszej wizyty u seksuologa, która w praktyce wcale nie jest taka straszna. Najczęściej bywa tak, że pacjenci wychodzą po pierwszej wizycie zadowoleni i plują sobie w brodę, że tak długo odwlekali decyzję o podjęciu leczenia. Warto pokonać lęk przed pytaniami o intymne szczegóły i dać sobie szansę na szczęśliwe życie seksualne.
Polecamy
Najnowsze
Instrukcja współżycia
Coaching to coraz popularniejsza metoda szkolenia. Dzięki niej można nauczyć się wykorzystywać własny potencjał i zdolności. Na rynku... [...]