Michalina Wisłocka a historia polskiej seksuologii

Dzięki książkom Michaliny Wisłockiej Polacy mogli rozszerzać swoją wiedzę na temat seksu. Chociaż jej książki były w zasadzie publikacjami medycznymi to ich prosty i przystępny język sprawiał, że mógł je przeczytać każdy. Jednak polska seksuologia nie zaczyna się na Wisłockiej...

Pierwsza praca dotycząca seksualności człowieka powstała już w 1898 roku, za sprawą studenta Zdzisława Kowalskiego z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Przeprowadził on badania na trzystu swoich kolegach, których pytał o aktywność heteroseksualną. Innymi znaczącymi polskimi badaczami z zakresu seksuologii w okresie międzywojennym byli Izabela Moszczeńska, Konrad Sawicki, Tadeusz Łazowski, Marian Falski oraz Albert Dryjski.

Poradnia płciownicza czyli pierwszy polski gabinet seksuologiczny
Polska seksuologia jako odrębna część nauki zaczęła się jednak od krakowskiego lekarza, Stanisława Teofila Kurkiewicza, który założył gabinet lekarski pod nazwą poradnia płciownicza. Był on także pierwszą osobą, która w 1902 roku wprowadziła słowo "seksuologia" do piśmiennictwa medycznego. Kurkiewicz uważał, że seksuologia to dziedzina zajmująca się wyłącznie fizjologią i patologią seksualną człowieka.

Twórca współczesnej polskiej seksuologii i pierwsza seksuolożka
Jako pierwszy w Polsce w tytuł specjalisty seksuologa uzyskał prof. Kazimierz Imieliński i to jego uznaje się za twórcę współczesnej polskiej seksuologii. Warto jednak zaznaczyć, że nie byłby on seksuologiem, gdyby nie psychiatra prof. Tadeusz Bilikiewicz. Jako pierwszy organizował on kursy dla lekarzy z zakresu seksuologii.

Jak Wisłocka została specjalistką od seksu?
Wśród kursantów prof. Tadeusz Bilikiewicz znalazła się także pierwsza polska seksuolożka i ginekolożka dr Michalina Wisłocka. Na studiach ginekologicznych poznawała fizjologię kobiety z kolei seksuologii uczyła się od psychiatry. Kurs ukończyła w 1962 roku w Klinice Chorób Psychicznych w Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie pracował właśnie prof. Bilikiewicz.

Narodziny specjalizacji ginekologia seksuologiczna
Ginekologia seksuologiczna w Polsce powstała pod koniec XX wieku. Dr Wisłocka jako ginekolog podkreślała, jak duży wpływ na jakość życia seksualnego ma fizjologia kobiety. Oprócz tego była ona także polską prekursorką w zakresie leczenia niepłodności. Pierwsza jej publikacja poświęcona tej problematyce została opracowana w latach sześćdziesiątych. Dr Wisłocka była również współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, które obecnie funkcjonuje pod nazwą Towarzystwo Rozwoju Rodziny.
Słynna już ginekolożka przyczyniła się także do rozwoju poradnictwa seksuologicznego dla młodzieży. Przyjmowała jako ginekolog w pierwszej poradni dla młodzieży, którą utworzył w Warszawie lekarz pediatra prof. Andrzej Jaczewski. Lekarz ten uznawany jest za czołowego przedstawiciela polskiej seksuologii rozwojowej i twórcę poradnictwa seksuologicznego dla młodzieży.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.